Antennae | the journal of nature in visual culture
with Marta Smolińska’s great article: „Plastic – a New Nature: Marta Antoniak and Marcin Zawicki, or Painters’ Adventures in the Age of Overproduction” including my works from the fall series.
http://www.antennae.org.uk/
8th possition at Young Art Compass 2018
Ranked as the 8th most interesting Polish artist aged up to 35 (Ranking by Rzeczpospolita Dairy)
Rośl-inne, ABC Gallery, Poznań, 20.11.2018
Curator: Katarzyna Jankowiak-Gumna
Brl / Gda 24h, Ephemeral Art project, House of Grass and Chodowiecki, Gdańsk 13-14.10.2018
Wiatr od Morza, reprint of book by Stefan Żeromski
Every chapter of book is illustrated by artwork of one choosen artist. Book was published by National Gallery in Gdańsk.
Sztuka z lasu, koniom lżej, 04 -07.10.2018 F-7 studio, Warsaw
Exhibition and auction connestet with Las the movie by Joanna Zastróżna
Eight hundered milions liters of paint, 01.09-08.10.2018, Artist’s Colony, Gdańsk
Na wystawę składają się prace z dwóch odrębnych cykli malarskich. Homoiomerie to opowieść o bycie, relacjach świata widzialnego i rzeczywistości materialnej, oryginału i jego reprezentacji. Na wystawie zobaczymy ostatnią prace powstałą w tej serii – spreparowany wcześniej byt w stanie malarskiego rozpadu, zapowiedź moich najnowszych realizacji. Druga część wystawy to Gesty, rzeczywistość uporządkowana w pojedynczy malarski ślad, najmniejszą część składową obrazu będącą indywidualnym, niepowtarzalnym znakiem jego twórcy i podstawą obrazu, pojedynczym atomem tego świata.. Zestawiając te dwie opowieści chcę skupić się na języku malarstwa, narracji medium snutej niejako poza treścią samego obrazu. Osiemset milionów litrów farby to bardzo dużo, chociaż na namalowanie wszystkich obrazów jakie powstały zużyto pewnie jeszcze więcej. Niektóre z pigmentów to minerały, szlachetne ziemie, inne karmią się martwymi skorupiakami, kolejne są wynikiem tajemniczych reakcji chemicznych. Służyły za nośnik idei pokoleniom twórców tak dobrze i długo. Teraz opowiadają sobą o sobie. Mówią to, co podsłuchały przez te wszystkie lata.
Fot. Sylwester Gałuszka
Scenography for Las, movie by Joana Zastóżna, movie set in Hel, Poland, 30/31.07.2018
Director: Joanna Zastróżna
The skeletons must have rise, Gdańsk City Gallery, Gdańsk, 07.07 – 26.08.2018
Curators: Iwona Bigos, Marta Wróblewska
fot. Piotr Połoczański
Gray economy, describing the description, Art Cybernetics Institute / Spiż 7 Gallery, Gdańsk, 30.06.2018
Curator: Marek Rogulski
Dies Irae, solo exhibition, m² Gallery, Warsaw, 06.22 – 08.09.2018
Oś wystawy stanowi problem materii i jej przeobrażeń; zagadnienia rzeczywistości widzialnej i jej relacji do świata fizycznego; prawdy zawartej w reprezentacji. Alchemiczne przeistoczenia, próba zapanowania nad materią, zrozumienia i powtórzenia zasad, które z perspektywy nauk przyrodniczych, widziane oczami świata i konstytuującej je „natury rzeczy”, są regułami prostymi, najbardziej oczywistymi.
W najnowszej odsłonie rzeczywistość – zobrazowany, a więc zaistniały świat ulega zagładzie. Narrację zastałem przypadkowo, podczas konstrukcji obiektów, które służą mi za martwe natury: pierwowzory prac malarskich. Postanowiłem dać się pokierować tej intuicji, odczytać historie, które odkrywają przede mną abstrakcyjne zestawy, zbiory przypadkowych elementów. W rezultacie bliski mi proces konstruowania rzeczywistości, w którym staram się odnaleźć reguły dla niego uniwersalne, treści dyktowane przez charakter substancji, ukazuje swój upadek. Entropia jest procesem, któremu w całym wszechświecie przeczyć próbuje jedynie fenomen życia, a idąc dalej tym tropem: będąca wyrazem jego zaawansowanej formy – kultura. Malarstwo to zatrzymanie momentu, petryfikacja rzeczywistości i usilne próby znalezienia harmonii w chaosie świata, poprzez uporządkowanie jego mikro wariantu na prostokącie płótna. Organizacja atomów pigmentu, farb złożonych z dążących ku rozpadowi minerałów w mające przeżyć nas wszystkich dzieło.
Opowieść o Dniu gniewu zapisana jest w splocie lnianego płótna, kleju skórnym z ciał martwych zwierząt, pigmentacji rozmaitych minerałów i samym ich kolorze – odbiciu światła najbliższej nam gwiazdy. Odpowiadające za początek światło – energia, której kolejne przeobrażenia zrodziły życie, w końcu strawi wszystko nuklearnym ogniem.
Trąba dziwny dźwięk rozsieje,
ogień skrzepnie, blask ściemnieje,
w proch powrócą światów dzieje.
fot. Adam Gut
New Studio | Inauguration of Secret Gallery / Tajna Galeria, 12.05.2018
My new studio and self-made solo exhibition. There will be little, „secret” gallery, where i hope to exhibit some nice artists.
Marzenia (wio)senne, Biała Gallery, Lublin, 27.04 – 08.06.2018
Curators: Anna Nawrot, Jan Gryka
Wystawa próbuje przyjrzeć się różnym aspektom wyobrażeń twórczych, wytworom fantazji, które mają źródła w psychice ludzkiej, również obsesjom, natręctwom. Ekspozycja jest zbudowana przez tworzących aktualnie artystów, którzy reprezentują wszystkie pokolenia i realizują się na różnych polach sztuki za pomocą rozmaitych mediów. Łączy ich przede wszystkim odwołanie się do konwencji sztuki naiwnej, ale także dbałość o szczegół, drobiazgowość, oniryczność czy estetyka nadmiaru, również w sensie użycia barw.
Istotnym elementem wystawy oraz bodźcem inspirującym jej powstanie jest przypomnienie (po 10 latach od upublicznienia w Galerii Białej) twórczości nieżyjącego malarza samouka Iłariona Daniluka, zwanego Zenkiem (1939-2000). Działał on na Podlasiu w latach 70. i 80. ubiegłego wieku i w sposób totalny ozdabiał wnętrza domów mieszkalnych.
Participating artists:
Emilia Bogucka / Julia Curyło / Michał Chudzicki / Magdalena Franczak / Jan Gryka / Maja Kitajewska / Anna Nawrot / Jaśmina Parkita / Szymon Popielec / Magdalena Shummer / Marcin Zawicki / Zenek (1939-2000) / Agata Zwierzyńska
My works on exhibition:
fot. Galeria Biała
see whole exhibition:
>>>Marzenia (wio)senne
media about exhibition:
>>>Kurier Lubelski>>>Radio Lublin
Chodzi lisek koło drogi, nie ma ręki ani nogi, Fosfor Gallery, Kraków 20.04 – 21.05.2018
Curator: Małgorzata Wielek-Mandrela. Exhibition participating in Krakers / Krakow Gallery Weekend.
[x], Olimpus Gallery, Łodź, 09.03 – 23.03.2018
Curators: Anna Theiss | Piotrem Szpilski
Artists: Karolina Bielawska, Matěj Frank, Natalia Jamróz, Ewa Kasperek, Magdalena Łazarczyk, Antoni Starczewski, Katarzyna Szymkiewicz, Piotr Urbaniec, Xavery Wolski, Marcin Zawicki
Łódzka wystawa „[x]” łączy ze sobą dwie na pozór odległe perspektywy – pokoleniowe i czasowe – gdzie równoprawny i ważny głos mają przedstawiciele jednej i drugiej strony. Na wystawie zobaczymy wybrane prace finalistów i laureatów konkursu Artystyczna Podróż Hestii oraz „Kompozycję” (1978) Antoniego Starczewskiego, która w kontekście prac młodych, współczesnych artystów staje się kluczem do przypatrywania się rytmowi jako kategorii tworzenia.
To nie przypadek, że rytm – kluczowe przecież dla awangardy pojęcie – jest głównym motywem łódzkiej wystawy „[x]”. Składają się na nią bowiem obiekty różniące się w temacie i sposobie wypowiedzi artystycznej, ale będące w bezpośrednim, „rytmicznym” związku z rysunkiem Antoniego Starczewskiego pt. „Kompozycja” (1978). Co istotne, wszystkie prezentowane prace prowokują do szukania między nimi zależności, do autorskiej dowolności w układaniu. Działanie to jest próbą bezpośredniego przeniesienia na sztuki plastyczne formuły stosowanej w muzyce – ad libitum, która daje odbiorcy (do)wolność wykonania, dowolność rytmu, ale także w jego rękach zostawia decyzję o ostatecznym wyglądzie projektu.
Sfinx Family, Sfinks, Sopot, 03.16 – 04.04.2018
Curators: Robert Florczak, Alicja Gruca
About 10 years after my first solo, and first „mature” exhibition in Sfinks Club in Sopot i was invited to participat in group exhibition of artists that made Sfinks Family. Back to the roots.
Pomorskie Sztormy (Pomeranian Storms)
Award by Pomeranian Marshal Office and Gazeta Wyborcza Trojmiasto Magazine
Nomination in Culture; Man of the Year Category.
Wielka Kronika, Galeria Bielska BWA, 02.03. – 02.04.2018
Wielka Kronika to premierowa odsłona moich najnowszych obrazów, wzbogacona o kilka prac z serii Homoiomerie oraz dopełniające całości obiekty przestrzenne.
Szeroką oś wystawy stanowi problem materii i jej przeobrażeń, zagadnienie rzeczywistości widzialnej i jej relacji do świata fizycznego; prawda zawarta w reprezentacji. Alchemiczne przeistoczenia, próba zapanowania nad materią, zrozumienia i powtórzenia zasad, które z perspektywy nauk przyrodniczych, widziane oczami świata i konstytuującej je „natury rzeczy”, są regułami prostymi, najbardziej oczywistymi. Oczekiwany awans ołowiu na drogocenne złoto zdaje się być na wyciągnięcie ręki, jednak im bliżej sukcesu, tym blask rezultatu (drogocenny kruszec) zdaje się blednąć na rzecz istoty samego procesu transmutacji. Bo jeśli ta, to i każda inna przemiana zdaje się być możliwa.
Cudowne przeistoczenie obrazu jest zaklęte w pierwszym dotyku pigmentu na jego białej powierzchni. W jednej chwili prostokąt, figura dwuwymiarowa przeistacza się w formę przestrzenną: otwiera do wewnątrz i na zewnątrz. Finestra aperta zagląda wgłąb siebie, a wektor pigmentu w kierunku oka patrzącego. Obraz – przedmiot nabywszy siłę reprezentacji odnosi poza siebie: tej chwili staje się przezroczysty. Znika. Czary.
Narracja obrazu nie jest nigdy linearna. Malarstwa nie można czytać tak, jak czyta się powieść. Wielowymiarowa siatka współzależności jest rozpięta także pomiędzy poszczególnymi obrazami; ich całymi światami i najdrobniejszymi detalami. Wielka Kronika to opowieść o materii i ruchu, stawaniu się i entropii. Historia pewnego zamkniętego układu, niewielkiego uniwersum rządzącego się nie do końca jasnymi zasadami, których logika czytelna w obrazach, przysparza spore trudności przy próbie zwerbalizowania.
Chaos materii, erupcja budulca widzialności zastyga, porządkuje się w formy, żeby za chwilę rozpuścić się ponownie w wielkim potopie oczyszczającym niedoskonały świat przed kolejną próbą znalezienia regulującej zasady.
(Uwaga! Niektóre z prezentowanych zjawisk zaistniały na poziomie subatomowym).
Exposition:
Work in progress:
Opening:
fot. Krzysztof Morcinek