2020


Let’s hang artists everyday: Marcin Zawicki, Kolonia Artystów, Gdańsk, 02.12-30.12.2020

curator: Sylwester Gałuszka

47 min interview with Marcin Zawicki by Piotr Szymon Mańczak<<<


Gdansk Biennal of art, Gdańska Galeria Miejska, 11.12.2020-20.02.2021, Gdańsk

on line gallery walk <<<


Eksperyment: Exlibris, Gdańska Galeria Miejska, Gdańsk

on-line project, curator: Marta Wróblewska.

LINK DO PREZENTACJI EKSLIBRISU https://youtu.be/MFQr9I9UsI8

W swoim eksperymencie ekslibrisowym Marcin Zawicki pozostał wierny medium malarskiemu, z którym najbardziej utożsamiana jest jego twórczość. Zaproponowaną przez artystę kompozycję charakteryzuje barokizująca stylistyka, przejawiająca się w asymetrii, iluzjonizmie i mięsistości skłębionych, piętrzących się form, efektach światłocieniowych pogłębiających przestrzeń obrazu, a także alegoryczności. Nieoczywistość i niedopowiedzenie to typowa dla Zawickiego gra z widzem, polegająca na kodowaniu sensów i znaczeń w przedstawieniach obrazowych. Wzmaga je hybrydyczność form, która plasuje przedstawiane wizerunki na granicy realności i surrealności. Obnażoną szyję modelki zdobi osobliwy naszyjnik w formie martwej natury, skomponowanej z motywów pochodzących zarówno z repertuaru ikonograficznego rozpoznawalnego u Zawickiego, jak i Grassa. W noweli „Kot i mysz” gimnazjaliści z Conradinum sadzali kota na grdyce ich kolegi – Joachima Mahlkego, która przypominała ruchliwą mysz. Mysz pojawia się także w pracy Zawickiego jako jeden z elementów wyeksponowanej na szyi modelki wybujałej kompozycji, przypominającej plątaninę obiektów wyławianych przez Mahlkego z zatopionej krypy, znajdującej się nieopodal plaży w Brzeźnie. Nienazwana, tajemnicza sportretowana postać zostaje niejako uwikłana w tę wyszukaną, zmysłową, aczkolwiek budzącą niepokój ozdobę.

Ex-libris based on Gunther Grass’s novel „Cat and Mouse”:

Project catalogue (2021 calendar):

Eksperyment Exlibris,
ISBN 978-83-955951-4-1 wyd.Gdańska Galeria Miejska, Gdańsk, Polska 2020


Transformation.From Bucharest to Gdańsk/From Gdańsk to Bucharest, The National Museum of Art of Romania, Bucharest, Romania, 20.08.2020 – 01.11.2020

exhibition<<<


Gdańsk 2020, Online Exhibition, 03.06-11.09.2020

Online Exhibition by IKM Gdańsk

http://www.gdansk2020.eu/


Curator: Katarzyna Jankowiak-Gumna

On the exhibition I present four paintings from different series (2015-2019), and Neoplasms, site-specific installation made in collaboration with Maciej Chodziński.

Fraktalna patologia narosła w sześcianach. Symetria jest ofiarą tej haniebnej geometrii. Guzy piętrzące się jeden na drugim. Jak kalafiory. Brak mechanizmu hamującego ich wzrost. Wypiętrzenia płaszczyzny, triumfująca mutacja, plugawe nabrzmienia.
To inwazja.
Ohydna biochemia. Skruszone skały zmieszane z kompostem. Taka gleba jest płodna. Zbędna erozja.
W niej można zasiewać nowotwory.

photography and text by Maciej Chodziński

>>>footage from exhibition

>>>exhibiton site